X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum! Giriş Yap

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!

WEB YAZILIM

Web sitesi oluşturma sürecinde sitenin tüm görevlerinin belirlenmesi, ayarlanması ve atanması sürecine web yazılım denir. Kısaca web sitesinin beyninin oluşturulma süreci adı verilmektedir. Genellikle online internet ortamı için yazırlanan web yazılımları kullanım amacına göre özel ağ ortamları için de oluşturulabilir. Web yazılım kullanım amacına göre basit ya da gelişmiş karmaşık uygulamalar da olabilir. Sonuç olarak hepsi web yazılımın alanına girmektedir.

Örneğin dünyanın genelinde günlük tekil olarak milyonlarca ziyaretçiye sahip olan Google, Facebook, Youtube, Twiiter ve Yahoo gibi sitelerin  ortak özelliklerinden birisi aynı anda, yani eş zamanlı olarak kullanılabilmesidir. Web yazılımın en büyük avantajı ise bu durumda kendini göstermektedir. Ülkemize baktığımızda çok gelişmiş siteler kullanıcıların güvenini kazanmayı başarmıştır. Bunlara alış – veriş siteleri ve sosyal medya siteleri gibi yerleri örnek verebiliriz. Dünya’nın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün yeni fikirler bulan ve projeler üreten yeni web siteleri üreterek, web dünyasına da yenlik katmaktadırlar. Web projeleri iki unsur sayesinde başarıya ulaşabilmektedir. Bu iki unsur bir araya gelirse web dünyasında başarılı olamamak imkânsızdır. İlk olarak girişimci projesine kendisi inanmalıdır. İkinci kural ise bu işi yapıyorsanız profesyonel bir ekiple çalışılması şarttır.

Eskiden yalnızca kurumsal yerler web yazılımı yapabilmekteyken günümüzde kişisel yazılımlar daha çok ön planda bulunmaktadır. Peki bu web yazılım nasıl yapılır?

Gün geçtikçe gelişen teknoloji ile haberleşmenin ve iletişim kurmanın merkezi haline gelmiş olan internet, web sitelerinin önemini artırmaktadır. Günümüzde kurumsal ya da kişisel web adresleri fazlasıyla artış göstermektedir. Web sitesi tasarlamak çok basit bir iş gibi görünse de birçok aşaması bulunmaktadır. Maddi  yönden de ciddi ölçüde masraflı bir iştir. Sitenin kontrolünü yapabilmek ve isteklerinizi karşılayabilen bir yazılım yapabilmek için sağlam şirketlerle çalışılması önerilmektedir. Web yazılım yaptırırken dikkat edilmesi gereken kurallardan şu şekilde bahsetmek mümkündür;

1-     Ön Hazırlık Aşaması

Öncelikle tasarım yapacağınız şirket araştırılmalıdır. Sitenizin içeriği ve stratejik önemler belirlenmelidir.

2-     Tasarım Aşaması

3-     Kodlama Aşaması

4-     Kodlama Aşaması

5-     Optimizasyon Aşaması

6-     Test Aşaması

7-     Yayına Açma ve Takip Aşaması

Belirlenen bu 8 ana madde, bir web sitesi için en önemli aşamalardır.

İyi Bir web Tasarımın Sırları

·        Tasarım sade ve güzel olmalıdır. Bu kullanıcıların daha fazla ilgisini çekmektedir.

·        Sadelik anlatılacak şeyin doğrudan karşı tarafa yansıtılmasına yardımcı olur.

·        Bir web tasarımında rengarenk olan her türlü şeyden uzak durulmalıdır. Sitenizin gerçekten renkli olmasını istiyorsanız birkaç renkten oluşan şeyler yapılabilir.

·        Görselliğin yanı sıra siteler kolay kullanımda olmalıdırlar.

Bütün bu işlerin yapımları, web yazılımı sayesinde olmaktadır. Dışarıdan bakıldığında web yazılımı yapmak oldukça kolay ve zahmetsiz bir iş gibi görünse de içerik olarak hem çok zaman harcamak gerekmektedir hem de doğru şeyler yapılmaya dikkat edilmektedir. Genellikle profesyonel ekiplerle bu işler daha kolay ve pratik olarak yapılabilmektedir. Bir web yazılım şirketi kurmak işini ustaca yapmayı gerektirir. Kullanıcıyı memnun edebilmeyi başarmak, temel hedef olarak algılanmalıdır. Web tasarımı yaparken amaç birkaç kişiye hizmet verebilmek değil aynı anda binlere, hatta milyonlara hizmet verebilmektir. Bunu başarmak uzman bir şirket olmayı kanıtlamaya yetmektedir.

Web yazılım ve web tasarımı aynı şeyler gibi görünse de ince bir çizgi ile birbirinden ayrılmaktadır. Web yazılım sıfırdan yani ortada hiçbir şey yokken web sitenin beynini içeriğini oluşturmaktır. Web tasarım ise hazırlanmış olan web sitesinin dizaynı ile ilgilenilen bir başlıktır. Kurulmuş bir beyni düzenlemek kolayken sıfırdan bir beyin yapmak tamamen yetenek gerektirmektedir.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.