X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum! Giriş Yap

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!


Herhangi bir düşünceyi görselleştirmek, bir görseli geliştirmek, bir mesajı iletmek için metnin ve görsellerin daha iyi algılanabilir ve görülebilir bir düzlemde, iki ya da üç boyutlu olarak organize edilmesini kapsayan yaratıcı sürece grafik tasarım adı verilir. Grafik tasarım baskı, animasyon, hareketli film, ekran, ambalaj tasarımı, iç mimari gibi birçok ortamda dijital veya dijital olmayacak şekillerde uygulanabilmektedir. Hizalama, vurgulama, denge, hareket, karşıtlık, oran, görüntü tekrarlama, yakınlık, birlik, eğitim gibi unsurlar grafik tasarımında ve grafik sanatlarda, görsel sanatların temel ilkelerini oluşturmaktadır. Grafik yapan kişilere grafik tasarımcı ya da grafiker unvanı verilir ve bu unvana sahip olabilmek için kişiler belirli bir eğitimden geçmek zorundadır.

Grafik ve tasarımın başlaması, MÖ 14000’li yıllarda yapılmış olan mağara resimlerine ve İÖ 4. yüzyılda yazının kullanılmaya başlamasına dayandırılabilir. Daha sonraları ise genellikle el yazması dini içerikli kitaplar ilk yayınlar olarak bilinmektedir. 1450’li yıllarda hareketli matbaayı icat eden Johann Gutenberg sayesinde kitaplar daha çok yayılmıştır. Ancak o dönemlerde düşünceler din etrafında olduğundan, basımı yapılan ve dağıtılmaya başlanan kitaplar genellikle dini içerikli kitaplardır. Ama grafik tasarım için ilk çıkış noktası modern yaşama geçiş ve sanayileşme ile özellikle fotoğrafın keşfiyle ortaya çıkan izlenimcilik ve post izlenimcilik akımlarından sonraki zaman kabul edilir. Gün geçtikçe de resim sanatı, farklı bir yön alarak son derece ilerlemiş, grafik, ürün katalogları, afiş ve benzeri unsurlarda ön plana çıkmaya başlamıştır. Gazetenin ortaya çıkmasıyla ise tanıtım ve reklam oldukça ilerlemiştir.

Grafik Tasarımcısında Olması Gereken Özellikler

·         Şekil ve uzay ilişkilerini iyi görebilmeli

·         Hayal gücü zengin ve yaratıcı olmalıdır

·         Sosyal psikolojik ve sanatsal alanlara karşı ilgili olmalıdır

·         Renk ve şekilleri bütün detayları ile algılayabilmeli, en ince ayrıntıları fark edebilmelidir

·         Tasarımlarını çizgi yolu ile ifade edebilmelidir

·         Yeniliklere açık ve teknolojiyi çok yakından takip eden kişiler olmalıdırlar

 

Grafik Tasarımı İle İlgili Alanlar Nelerdir?

·        Karikatür

·        İllüstrasyon

·        Gravür, trio, klişe

·        Serigrafi

·        Fotoğrafçılık

·        Dizi kitap tasarımı

·        Stand tasarımı 

·        İnteraktif tasarım

·        Web tasarımı

·        Animasyon 3D tasarım

·        Kurumsal kimlik

·        Afiş, billboard, pano, branda

·        Ambalaj tasarımı

Grafik Tasarımının Kariyerinize Katkıları

Grafik tasarımı eğitimini başarı ile tamamlayan kişiler, dünya çapında geçerli olacak bir meslek sahibi olurlar. Grafik tasarım eğitiminde verilen bilgiler, en yeni ve en yaygın kullanılan grafik tasarım yazılımları ve bilgilerinden oluştuğu için, bu eğitim sonrasında kişiler grafik tasarım dünyasını keşfedecek, bu alanın gerekliliklerini öğrenerek sektörel trendleri takip edebileceklerdir. Tüm bunları yaparken farklı bir bakış açısına sahip olarak yapabileceklerdir. Eğitimi almak isteyen kişiler için grafik eğitimlerini Bilişim Eğitim Merkezinde almanın en büyük faydalarından birisi, bilgisayar eğitimlerinin yanı sıra tasarım teknikleri, tipografi, etkili sunum ve portfolyo hazırlama dersleri alarak, akademik bir eğitim ile sektörde bir adım öne çıkma fırsatı yakalarlar.

Grafik Tasarımı İçin Eğitim Alan Kişiler Hangi Sektörlerde Çalışabilir?

Grafik tasarımcılar:

·        Matbaa

·        Grafik tasarım stüdyoları

·        Gazete ve dergiler

·        Tekstil tasarım

·        Cam-Vitray

·        Reklam ajansları

·        Fotoğraf stüdyoları

·        Şirketlerin pazarlama ve reklam departmanları

·        Ambalaj tasarım

·        Serbest çalışma

gibi alanlarda çalışabilir ve bu kişiler, grafik tasarımcı, dizgici, grafiker, desinatör, reklam ayırıcısı gibi farklı pozisyonlarda iş yapabilir. Daha sonraları ise art direktörlüğe kadar yükselebilme şansına sahip olurlar.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.