X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum! Giriş Yap

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!

SEO OPTİMİZASYONU NEDİR?

Web sitesi sahiplerinin, sahip oldukları sitelere ziyaretçi akışı sağlayarak ve çeşitli işlemler kullanarak, arama motorlarında sitelerinin üst sıralarda yer almasını sağlamasına seo optimizasyonu diğer adı ile arama motoru optimizasyonu denilmektedir. Web sitelerinin arama motorlarında ilk sırada yer alması için, arama motorlarının ve Web kataloğunun kurallarına uygun olarak optimize edilmesi gerekmektedir.

Arama motorlarında ilk sayfada yer almak çok önemlidir zira ikinci ya da üçüncü sayfaya geçmeden internet kullanıcıları aradıkları bilgileri ya da ulaşmak istedikleri sonuçları bulmaktadır. Seo optimizasyonu ile rekabet içinde olan web sitesi sahipleri bu durumdan kurtularak sitelerinin ilk sayfada hatta ilk sayfanın ilk sırasında yer almasını sağlamaktadır.

Seo Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Seo optimizasyonu sağlamak hemen sonuç veren bir süreç değildir. Bu optimizasyonu sağlamak için başvurulan hileler, arama motorları tarafından fark edilmektedir ve hileye başvurulan web sitelerinin veri tabanları arama motorlarından kaldırılmaktadır. Seo optimizasyonunu hileye başvurmadan gerçekleştirebilmeniz için bazı adımları uygulamanız gerekmektedir. Bu adımlardan en önemlileri şu şekildedir;

1. Adım: Web Sitesi Anahtar Kelimeleri Doğru Seçilmelidir;

Bu optimizasyonu gerçekleştirmek için yapmanız gereken ilk işlem doğru anahtar kelimeleri bulmanızdır. Doğru anahtar kelimeleri seçmek kolay gibi görünse de web sitesi içeriğinize göre farklılık göstermektedir. Diğer web sitesi sahiplerinin, arama motorlarında sıklıkla tercih ettiği kelimeleri kullanmanız size fayda sağlamayacaktır. Bu kelimeleri kullandığınız takdirde rekabet içerisine girdiğiniz web sitesi sayısı artacaktır ve aralarında ön plana çıkmanız zorlaşacaktır. Web sitenizin sahip olduğu konu içeriğine göre anahtar kelimelerinizi belirlemeniz daha doğru olacaktır. Örneğin İstanbul’da kahvaltı yeriniz varsa, ‘kahvaltı yeri’ gibi bariz olan kelimeler yerine ‘İstanbul kahvaltısı’ gibi daha az kullanılacak kelimelere yer vermelisiniz.

2. Adım: Ziyaretçilere Yönelik Web Sitesi Tasarımı;

Seo optimizasyonu gerçekleştirmek için kullanmanız gereken ikinci işlem, farklı ve yaratıcı web sitesi içeriğine sahip olmaktır. Yapılan araştırmalara göre web sitesi kullanıcıları, ziyaret ettikleri web sitelerinden ayrılıp ayrılmamaya 10-15 saniye arasında karar vermektedir. Web sitenizin sahip olduğu içerik, ziyaret akışlarında oldukça önem taşımaktadır. Tekdüze site tasarımları yerine daha modern ve kullanışlı web sitesi tasarımları kullanarak ziyaretçilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. Ayrıca web sitenizin göz yormayacak derece içerikler ile dolu olması ziyaretçilerinizin dikkat edeceği diğer husus olacaktır.

3. Adım: Web Sitesi Güncellemesi; 

Seo optimizasyonunu gerçekleştirmek için kullanmanız gereken üçüncü işlem, düzenli ve belli aralıklar ile yapacağınız güncellemelerdir. Arama motorlarının ‘bot’ adını verdikleri ve web sitesi arşivleme işleminin gerçekleştirilmesi için gönderdikleri birimler, düzenli ve belirli aralıklar ile yapılan güncellemeleri arşivleyecektir. Fakat bu güncellemeler yapılırken dikkat edilmesi gereken husus; tekrar eden güncellemelerden kaçınmaktır. Web siteniz için yeni içerik güncellemeleri yaptığınız sürece botlar bunları arşivleyecektir.

4. Adım: Alan Adı Seçimini Doğru Yapmak:

Seo optimizasyonunu gerçekleştirmek için yapmanız gereken dördüncü işlem, doğru alan seçimini yapabilmektir. Alan adı seçimlerinizi yaparken, web sitenizin içeriğinde yer alacak anahtar kelimeleri kullanmanız çok önemlidir. Arama motorları için firma adından çok anahtar kelimelerin yer aldığı siteler ön plandadır. Bu nedenle arama motoru optimizasyonunun en önemli adımı budur.

5. Adım: Birbiri ile İlişkili Alt Başlıklar Kullanmak; 

Seo optimizasyonu gerçekleştirmek için yapmanız gereken beşinci işlem, anahtar kelimeler ile uyumlu alt başlıklar yani metin başlıkları kullanmaktır. Sanılanın aksine metin başlıklarının çok kısa olması da uzun olması gibi sorun yaşamanızı neden olmaktadır. 60 karakteri geçmeyecek şekilde, anahtar kelimeler ve alan adı ile uyumlu alt başlıklar tercih etmeniz, alan isimleri gibi arama motorları tarafından ön planda tutulan detaylardandır.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.