X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum! Giriş Yap

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!


Responsive tasarım ilk olarak 2010 yılında ortaya çıkmıştır. Bu tasarım ile laptop, masa üstü bilgisayar, tablet ve cep telefonlarından web sitesi uyum sağlamaktadır. Yani, ekran boyutu ne olursa olsun web sitesinin içerik boyutları, kullandığınız cihaza uyumlu olmaktadır. Özellikle cep telefonlarından web sitelerine giriş yapıldığında sayfa boyutu büyük gelmektedir, ziyaretçi ekranı kaydırmak zorunda kalır ve sayfa içeriklerini belli oranda büyütebilir, bu büyütme esnasında ise içerikler belirsizleşir. Responsive tasarım sayesinde, kullandığınız cihazın ekran boyutuna göre sayfa içerikleri şekil alır ve bu sorunları yaşamanıza engel olur.

Responsive Tasarımın Faydaları Nelerdir?

Günümüzde gelişen alt yapı ile birlikte birçok web sitesi açılmıştır. İşletmeler, hem müşteri kitlesini arttırmak için hem de yasal zorunluluk nedeni ile web sitesi kullanmaya başlamıştır. Her gün açılan binlerce web sitesi arasında müşteri kitlesini arttırmak için temel iki unsur bulunmaktadır: Web tasarımı ve seo uyumu.

●  Responsive tasarım, web sitesinin tasarım aşamasında ayrıcalıklar sunmaktadır. Ayrı ayrı web sitesi açarak müşteri kitlesini arttırmaya çalışmak yerine, tüm cihazlar ile uyum sağlayan bu tasarım şekli ile tek site açılır. Böylelikle hem tasarruf sağlanmış olur hem de tek websitesi üzerinden ziyaretçilere hitap eden işletmeler daha avantajlı olur. Cep telefonlarından, tabletlerinden ya da bilgisayarlarından hangi sitenin uyumlu olduğuna bakmak yerine tek site üzerinden isteklerine ulaşmış olurlar, bu da web sitesinin daha fazla tercih edilmesini sağlar.

●  Seo uygulaması için de responsive tasarım oldukça önem arz etmektedir. Tek site üzerinden ziyaretçileri ile buluşan web siteleri, ayrı ayrı açılan web sitelerine göre daha fazla ziyaretçiye sahip olacaktır ve arama motorlarında daha üst sıralarda yer alacaktır.

●  Responsive tasarım yaptırmayan web sitelerinin mobil uyumlu site de açması gerekecektir. Mobil uyumlu web sitesi açılmadığı takdirde, ziyaretçiler cep telefonları için uyumlu olmayan web sitesini ziyaret ettiklerinde, web sitesinin içeriklerine ulaşmakta güçlük çekecektir. Bu durumda ziyaretçi web sitesini yeniden tercih etmeyecektir. Responsive tasarımın olduğu web sitelerinde ise, kullanılan cihazla uyum sağlandığı için ziyaretçiler memnun kalacaktır ve yeniden web sitesini tercih edecektir. Bu durum müşteri kitlenizi arttırmanıza ve arama motorlarında üst sırada yer almanıza yardımcı olacaktır.

●  Responsive tasarım sayesinde, her çözünürlük için ayrı web sitesi açtırmak yerine oluşturulan bir web sitesi ile tek domain altında her çözünürlükte hizmet verilmektedir. Böylelikle web sitesi bakımı daha kolay olacaktır. Hata yapma oranı azalacaktır, oluşan hatalara ise daha kısa zamanda müdahale edilecektir.

●  Responsive tasarım ile bilgisayar kullanımında yer alan web sitelerinin gereksiz elementleri, cep telefonlarından ve tabletlerden giriş yapıldığında, kullanıcıların istedikleri içeriklere daha kolay ulaşabilmesi için gizlenecektir.

●  Responsive tasarım ile hazırlanan web sitelerinde istenilen içeriklere daha rahat ve kolay ulaşabileceği için web sitelerinin ortalama oturum açma süreleri de azalacaktır. Bu sayede aram motorları, web sitesini üst sıralara alacaktır.


Responsive Tasarımın Önemi

Bu tasarımın faydaları ele alındığında görülüyor ki, özellikle işletmeler için responsive tasarım oldukça önemlidir. İşletmelerin yanı sıra web siteleri ile gelir sağlayan web sitesi sahipleri için de responsive tasarım oldukça önem sağlamaktadır.

Yapılan araştırmalara göre web sitesi ziyaretçileri web tasarımına oldukça önem vermektedir ve web sitesine tekrar giriş yapması için tasarımını beğenmesi gerekmektedir. Sadece kullanılan renkler ya da içerikler değil, bu içeriklere kolay ve rahat bir şekilde ulaşım sağlamak da ziyaretçilerin tercihlerini etkilemektedir. İçeriklere rahat ve kolay ulaşılan web siteleri hem ziyaretçi hem de arama motoru memnuniyeti sağlamaktadır. Böylelikle en fazla tercih edilen web siteleri arasında yer almanızı ve aynı şekilde devam ettiğiniz sürece kalıcı olmanızı bile sağlayabilir.


Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.