X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum! Giriş Yap

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!

SEO NEDİR?

Arama motorların da iyileştirme ve geliştirmeye yönelik yapılan çalışmalar bütünüdür. Site içi SEO site dışı SEO olmak üzere iki grupta incelenmektedir ve arama motorlarında yükselmek için yapılan işlemlerin tamamını içine almaktadır. SEO sitelerin veya sayfaların üst sıralarda yer alması için yapılan çalışmalardan oluşmaktadır.


SEO’nun Temel Amacı;

Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olan SEO’nun yapılma amacı, arama motorlarında üst sıralarda çıkmaktır. Bu da sitelerde bulunan bilgi, hizmet ya da satışların daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamaktadır. Doğal olarak bir site popülerliği artması çok zordur. Bunu doğalmış gibi görünen yöntemler ile popüler hale getirme olayıdır. Bu da Google gibi arama motorlarında üst sıralarda listelenme anlamına gelmektedir.

SEO Nasıl yapılır?

SEO bir popülarite mantığı olarak geçer. Doğal bir popülarite gibi görünen bu durum içerisinde yapaylıklar da bulunmaktadır fakat bu durumlar, pek fazla dikkate alınmamaktadır. Bu konuda çok fazla çalışmalar bulunmaktadır ve bu da sıralamalarda olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Popülarite çalışmaları içerisinde bulunan bütün SEO çalışmlarının, site sahibinin haberi yokmuş gibi yapılması gerekmektedir. Bu sayede paylaşımların ne kadar faydalı olup olmadığı kolay bir şekilde anlaşılmakdadır.

Sitede bulunan bir makaleyi SEOya katkı sağlayan farklı yerlerde paylaşarak kullanıcı eliyle yapılıyormuş süsü vermek, sitelerin gerçekten faydalı ve bir amacı olduğunu göstermektedir. SEO daki doğallık hissini oluşturan en önemli şey çeşitliliktir. Ne kadar fazla kişiyle bu iş yapılırsa, doğallık algısı o kadar yükselir. Tek kişiyle yapılırken doğallık algısının yitirilmesinin sebebi budur.

Bir çok SEO websiteler için yararlı hizmetler sunmaktadır.  Bunlar;

·        Sitenizin yapısını inceleme,

·        Web sitesinin geliştirilmesini sağlama ve buna ek olarak öneriler sunma,

·        SEO eğitimi

·        Pazarlarda uzmanlık 

Şeklinde özetlenebilmektedir.  Google aramalarında doğal arama sonuçlarının yanı sıra, para ile satın alınmış reklamlar da görüntülenmektedir. SEO’ da iki temel konu çok önemlidir.

1.      Arama Botlarına uygunluk : Sitenizin en önemli faktörü Google tarafından kolay taranıyor olması olacaktır. Bunu sağlamak için şunları yapmak yeterli olacaktır.

i)        Sitenizin kod yapısını iyi oluşturmanız gerekmektedir.

ii)      Sitenizin hızını artırmak gerekir. Google botları onu hep ön planda tutar.

iii)    Herhangi bir şekilde şifreleme işlemi yaparak Google Botlarının girişini engellememek gerekir.

iv)    Sitenin akıllı telefonlar tarafından kullanımı için kolay bir tasarımı olması gerekir.

 

2)      Site İçi ve Site Dışı SEO çalışmaları: Google ile ilgili çalışmalar yapıldıktan sonra ikinci faktör, rekabeti nasıl yapacağınız konusudur.

Site içi optimizasyon; kendi sitenizde oluşturduğunuz arama motoru optimizasyonu ile ilgili çalışmları kapsamaktadır.  Bunlar ;

1.       İçeriiğin kalitesi: Site içerisinde paylaştığınız hiçbir şeyin kopya olmaması gerekmektedir.

2.       Arama hacimleri: Daha çok ilgi duyulan şeylerin paylaşılması gerekmektedir. Arama yapanların boş bilgilerle kandırmamak gerekmektedir.

3.       Başlık ve meta açıklamaları: Bunları ne kadar kısa ve güzel şekilde tutarsanız, arama motorlarında üst sıralara tırmanırsınız.

4.       Site içi link oluşturma: Site içinde link stratejisi ile ön sıralara çıkmanız kolaylaşmaktadır. 

      Site dışı optimizasyon; sitenizin haricinde yaptığınız çalışmalar olarak yer alır. En çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Sahtecilik hareketi yakalanır ise google sıralamasından silinme ihitimali bile bulunmaktadır.

Doğru SEO Yaptırmanın Faydası

Doğru bir çalışma üzerinde yükselmeyi hedefleyenlerin kullandığı SEO, yükselmenin garantisi olarak görülmektedir. Arama motorlarında en üst seviye çıkmak ve açılan ilk sayfada bulunmak, her site sahibinin isteğidir. Bu yüzden SEO çalışması yaptırmak, üst sıralara tırmanın en önemli yolu olarak görünmektedir. 

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.