X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum! Giriş Yap

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!


Seo diğer adı ile arama motoru optimizasyonu, web sitelerinin üst sıralarda listelenmesini sağlamaktadır. Web tasarımı ile doğru orantılı ilerleyen arama motoru optimizasyonu, web sitelerinin arama motorlarına yönelik iyileştirmelerini sağlamaktadır. Arama motorlarında üst sıralarda yer almanız için reklam yapmanız gerekmektedir. Reklamlar sayesinde web sitenizi ziyaret eden kişilerin ve web sitesi hakkında yapılan link, bilgilendirme paylaşımlarının artması sayesinde arama motorları web sitenizi fark edecektir ve üst sıralara taşıyacaktır. Arama motorları, web siteleri açıldığı andan itibaren ziyaretçi çizelgelerini, link ve bilgilendirme paylaşımlarını dikkate alarak web sitesinin arama motorlarındaki yerini belirler yani arama motoru optimizasyonu yaparken web sitenizin üst sırada yer alması için çalışmanızın devamlı olması gerekir.

Seo Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1.       Doğal Yöntemlerle Seo Optimizasyonu

Seo optimizasyonu yaparken ilk dikkat etmeniz gereken, doğal yöntemlere başvurmanız ve yapay hilelerden hile durmanızdır. Google arama motorlarında web sitelerinin yerlerini belirlerken, yapay ve hileye başvuran siteleri dikkate almaz, hatta bunlara başvuran web sitelerinin veri tabanları arama motorlardan kaldırılır. Bu nedenle doğal yollar ile seo optimizasyonu yapmanız gerekmektedir.

2.       Web Sitesi Anahtar Kelimelerini Doğru Seçmek

Seo optimizasyonunu gerçekleştirmek için yapılması gereken ilk işlem doğru kelimelerin kullanılmasıdır. Doğru kelimeleri seçerken, web sitelerinin içeriklerinin farklı olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Web sitenize benzer web sitelerinin kullandığı anahtar kelimeler, bu optimizasyonlar için sizlere fayda sağlamayacaktır. En fazla kullanılan anahtar kelimeleri anahtar kelimeler olarak seçerseniz, optimizasyon da rekabet içerisinde olacağınız web sitesi sayısı artacaktır. Bu nedenle web sitenizin konu içeriğine göre anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Örneğin; Gaziantep’te web tasarım işletmeniz varsa ‘web tasarım’ olarak değil, ‘Gaziantep tasarım’ olarak anahtar kelime seçmelisiniz.

3.       Yaratıcı Web Sitesi Tasarımı

Seo optimizasyonunu gerçekleştirmek için yaratıcı ve farklı web sitesi tasarımları gerekir. Yapılan araştırmalara göre, web sitelerini ziyaret eden kişiler, bu sitelerde kalıp kalmayacağına 10-15 saniye içerisinde karar vermektedir. Karışık içeriklere sahip ya da birbirinin benzeri olan web siteleri, ziyaretçilerin bu süre zarfında ayrıldıkları web siteleridir. Modern ve kullanışlı web siteleri ise ziyaretleri memnun etmekte ve akıllarında kalmaktadır.

4.       Düzenli Web Sitesi Güncellemesi

Seo optimizasyonunu gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da web sitesi güncellemeleridir. Arama motorları sitelerinizin açıldığı andan itibaren ziyaretçi güncellemelerinizi, link ve bilgi paylaşımlarını takip ederek güncellemelerinin artış oranına göre web sitelerini arama motorlarında üst sıralara taşımaktadır. ‘Bot’ adı verilen web sitesi arşivleme işlemi ile web sitelerinin veri tabanları takip edilmektedir. Düzenli olarak yapılan web sitesi güncellemelerin de aynı içerikleri kullanmamanız gerekmektedir, yeni içerikler botlar tarafından arşivlenecektir.

5.       Web Sitesi Alan Adı Doğru Seçilmeli

Seo optimizasyonu yapılırken alan adı seçimi doğru yapılmalıdır. Alan adı seçimi yapılırken, web sitenizde kullanılan anahtar kelimeleri seçmelisiniz. Web sitesi içerisindeki uyum sayesinde botlar web sitesi veri tabanı daha çabuk algılamakta ve sitenizi üst sıralara taşımaktadır. Arama motorlarına dikkat edildiğinde, firma isimlerinin yer aldığı web sitelerinden ziyade anahtar kelimelerin yer aldığı ön plandadır. İlk aşamada pek üzerinde durulmasa da arama motoru optimizasyonunun temel unsuru budur. Web sitenizin alan adı seo uygulamasının en önemli parçasıdır.

6.       Web Sitesi Alt Başlıklarının Uyumu

Seo optimizasyonun da dikkat edilmesi diğer unsur ise, anahtar kelimeler ile uyumlu alt başlıklar kullanmaktır. Hem anahtar kelime ile hem de kendi içerisinde birbirleri ile uyum sağlayan bu başlıklar, web sitesi içeriğinin bir bütün halinde uyum içerisinde olmasını sağlayarak botların veri tabanını hafızaya almasını sağlayacaktır. Bu sayede web sitesinin üst sıralarda yer alması zor olmayacaktır. Alan adı 60 karakteri geçmeyecek şekilde, ne uzun ne de kısa olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.