X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum! Giriş Yap

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!


Freelance kelime olarak ‘serbest, bağımsız çalışan’ anlamına gelmektedir. Bu terim sadece web siteleri için kullanılan bir terim olmayıp, ülkemizdeki resmi karşılığı ‘serbest meslek erbabı’ olarak bilinmektedir. Bu çalışmada ay sonunda maaş veren biri, başınızda bekleyip neyi nasıl yapacağınıza karışan biri yoktur. Bu işi yapan kişiler normal işçilerden farklıdır. Geçim sıkıntısı yine vardır ancak freelance sayesinde kişiler sevdiği işi istediği boyutta yapma özgürlüğüne sahiptirler. 

Freelance  Çalışma Alanları 

Bu işle uğraşan kişiler işverenin sadece işini yapmakla sorumludurlar. Sigorta ve diğer ihtiyaçları müşteriyi ilgilendirmez. Özellikle;

·        Grafik tasarım çalışmaları

·        Tasarım projeleri

·        Çevirmenler

·        Web sitesi gibi alanlarda çokça görülür

Freelance faaliyetlerinin sıklıkla karşılaşıldığı yerlerden olan web tasarımı, hizmet veren kişiye göre değişiklik göstermektedir. Yani web tasarımı yapan bireyin kişiliği bu noktada çok önemlidir. Bu nedenle genel bir tanımlama yapmaktan kaçınarak, freelance web tasarım hizmetinin birçok avantajı vardır demek mümkündür. Web tasarımının son zamanlarda çok ilgi görmesi ve insanların iyi bir web sitesine sahip olmak istemeleri, bu alanda yapılan çalışmaları arttırmıştır. Bu artışlar da sektörde rekabete yol açmıştır. Bu noktada insanlar tercih konusunda zorlanmakta, tasarımlarını nereye yaptıracağını bilememektedirler.

Freelance Web Tasarımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilir? 

Bu işi yapacak kişilerin öncelikli olarak özenli davranmaları ve hiçbir detayı atlamamaları gerekir. Freelance web tasarımı yapan kişiler web tasarımında dikkat edilmesi gereken noktaları tasarımlarında bulundurmalıdırlar. Bu noktalar aşağıda verilmiştir. 

·        Web tasarımı sade olmalı ve karşı tarafa anlatılmak isteneni çok açık bir şekilde yansıtmalı

·        Web tasarımı yapılırken rengârenk olan tasarımlardan uzak durulmalıdır. Eğer tasarımlarda renk kullanılması isteniyorsa abartıya kaçmadan birkaç renkten oluşan bir kombinasyon tercih edilmelidir. Bu sayede bütün sitenin uyumlu çalışması sağlanabilir ve tasarlanan web sitesine giren kullanıcıların sitenizde daha uzun vakit geçirmeleri sağlanır.

·        Web sitesi tasarımlarında görselliğin yanı sıra sitenin kolay kullanımlı olması da oldukça önemlidir. Tasarımı yapacak, web tasarım uzmanları bu konuyu da göz önünde bulundurmalıdırlar. 

·        Web sitesi tasarlayan kişiler, web sitelerine yükleme ile çalışabilecek yazılımlar kullanmamalıdır. Böyle bir durumla karşılaşan kişiler, yazılımlar çıktığı için sitenizin güvenli olmadığını düşünebilir Bu da olumsuz bir durumdur. Çünkü herkes bilgi aldığı ya da vakit geçirmek istediği sitenin güvenilir olmasını ister.

·        Web sitesi tasarımlarında yazılan içeriğin kolay anlaşılır olması da önemli unsurlardan birisidir.

·        Bunlara ek olarak web sitesi içeriğinin etkileşimli olduğu sayfalar, her zaman sizlere olumlu sonuçlar verecektir. 

Marka olma yolunda ilerleyen firmalar, web sitelerinin tasarımını yaptırma aşamasında ise ‘freelance web tasarım yöntemini kullanmak faydalı olur mu?’ gibi düşüncelere kapılmaktadırlar. Bu noktada, web sitesi tasarımlarının hem kurumsal firmalar tarafından hem de freelancer kişiler tarafından yapılabildiğini hatırlatmamız gerekir. Yani web sitesi tasarımınızı bir firmaya yaptırmak zorunda değilsiniz. Eğer seçtiğiniz freelancer, alanında uzman bir kişi ise web sitesi tasarımlarınızda bir sorun çıkmayacaktır. Web sitesi tasarımında kişiler ya da kurumlar genellikle bu işi yapan yerin firma olmasına dikkat etse de son zamanlarda freelance web tasarımı da oldukça yayılmıştır. Bu yöntem sizlere daha düşük maliyetli sonuçlar verecektir. Çünkü web tasarımı yapan firmalar, iş yaptıkları ofisin elektrik, su ya da kira gibi temel giderlerini, kazanç yaptıkları işin maliyetine yansıtacaktır. Eğer bu yöntemi seçtiyseniz, tasarımı yaptıracağınız kişinin başarılarını ve tasarımlarını incelemeniz size bilgi verecektir. Maliyet açısından, cebinize dost olan bu yöntemde, tasarımı yapacak olan kişinin deneyimlerinin ve başarılarının yanı sıra dürüstlüğü de oldukça önemlidir. 

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.